Drömmen om folkparken
Följ med på parkturné från norr till söder. Det blir ett urval av schlager, pop och rock’n’roll från en era då orkestrar och artister fick ett nytt sound, blandat med besökarnas egna parkminnen.
Möt en tuff brud i täckjacka i Kiruna och vännerna som följde sin idol under en hel turnésommar. Och vad hände egentligen i Finspång när en världsstjärna kom på besök och skapade ett av Sveriges första mediadrev?
Den svenska folkparksrörelsen är en unik företeelse i världen. Här fick besökarna lyssna till lokala förmågor, den svenska artisteliten och världsstjärnor som uppträdde på en enkel scen inför en överväldigad och ibland en helt oförstående publik. Lyssna till besökarnas parkminnen, hur de under dansen träffade sin kärlek, diggade till sina idoler, deras förväntningar och besvikelser. Det blir en nostalgifylldupplevelse fylld av drömmar, musik, humor, skandaler och succéer.
Musik av bland andra Lill-Babs, Owe Thörnqvist, Rock Olga, Siw Malmkvist, Ola and the Janglers och Jerry Williams.
Av och med: Linda Elaine Byman och Hans-Åke Andersson från Femtinge Teater.
Grafisk design och foto: David Karlsson.
Arrangör: Teater och Musikvänner i Jönköping